In culori asiatice


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

In culori asiatice
In culori asiatice
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Cuvinte-cheie

Ultimele subiecte
» Alba/Neagra
Cultura Coreeana I_icon_minitimeVin Noi 06, 2020 4:39 am Scris de Ella_Roxy

» Ce zi e azi?
Cultura Coreeana I_icon_minitimeVin Noi 06, 2020 4:38 am Scris de Ella_Roxy

» sa numaram
Cultura Coreeana I_icon_minitimeVin Noi 06, 2020 4:37 am Scris de Ella_Roxy

» La ce ne gandim cu totii?
Cultura Coreeana I_icon_minitimeVin Noi 06, 2020 4:37 am Scris de Ella_Roxy

» Am pofta de.....
Cultura Coreeana I_icon_minitimeVin Noi 06, 2020 4:36 am Scris de Ella_Roxy

» Propuneri / sugestii pentru forum
Cultura Coreeana I_icon_minitimeVin Noi 06, 2020 4:36 am Scris de Ella_Roxy

» ~>buna fetelor<~
Cultura Coreeana I_icon_minitimeVin Noi 06, 2020 4:34 am Scris de Ella_Roxy

» BUNA-HELLO-HY
Cultura Coreeana I_icon_minitimeVin Noi 06, 2020 4:34 am Scris de Ella_Roxy

» Iubire si Razbunare
Cultura Coreeana I_icon_minitimeJoi Aug 01, 2013 7:55 am Scris de Elisa si Bianca

Aprilie 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Calendar Calendar

Parteneri
forum gratuit



GDHara


Cultura Coreeana

In jos

Cultura Coreeana Empty Cultura Coreeana

Mesaj  Elisa si Bianca Dum Apr 29, 2012 10:29 am

O tara mandra de istoria sa culturala, Coreea de Sud se are cateva palate, temple si gradini vechi la dispoziia turistilor. Festivalul Cherry Blossom este preferatul calatorilor, cu paradele de lanterne si masti, care vrajesc ochiul. Exista si destule evenimente contemporane, precum dansuri, muzica si festivitati sportive in contrast cu zgarie-norii si lumina neoanelor.

Cu China ivita dinspre vest si Japonia inghiontind dinspre est, nu e de mirare ca aceasta tara a fost in mod involuntar camp de razboi. Insa oricat ar fi incercat vecinii sa o acapareze, Coreea de Sud a reusit sa supravietuiasca.

Scenele de la televizor cu miile de fani imbracati in rosu care isi sustin echipa la Cupa Mondiala este o imagine care poate convinge audienta mondiala ca aceasta tara este un loc distractiv, cu orase uimitoare, oameni prietenosi si peisaje mistice.

Pana relativ recent, Coreea a fost un loc unitar, condus de dinastii vechi de secole. Totusi, ocupatia japoneza de 35 de ani, incepand cu 1910, divizarea peninsulei dupa cel de-al doilea razboi mondial si razboiul coreean ce a urmat, au destramat imaginea unitara a tarii. Vremurile dificile au facut totusi ca poporul corean sa fie adaptabil, sa aiba succes economic si in acelasi timp sa-si pastreze traditiile si cultura unica.

Coreea este plina de fortarete, temple si palate,multe dintre ele locuri de Patrimoniu Mondial UNESCO. In plus, peninsula pe care o imparte cu Republica Populara Democrata Coreea (numele oficial al Coreei de Nord) este una dintre cele mai muntoase regiuni din lume, avand totusi si plaje costale.

Capitala Seul serpuieste pe langa raul Han, punctata de zgarie-nori futuristici intr-una dintre cele mai aglomerate zone din lume. Orasul are o utilitate crescanda, ca un punct de oprire in Asia, sau ca un centru cultural al trioului Corea-China-Japonia.
Cultura Coreeana Dls5xk Dans Traditional Coreean
Cultura Coreeana 2u4izo2Nunta Coreeana
Elisa si Bianca
Elisa si Bianca
Admin
Admin

Mesaje : 707
Data de înscriere : 29/04/2012

https://inculoriasiaticee.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum