In culori asiatice
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Cuvinte-cheie

Ultimele subiecte
» Iubire si Razbunare
Joi Aug 01, 2013 7:55 am Scris de Elisa si Bianca

» Intalnirea oarba
Lun Iun 03, 2013 10:25 am Scris de Elisa si Bianca

» Iubire destinata
Mar Mai 28, 2013 10:08 am Scris de Elisa si Bianca

» Calatorie in tara viselor
Joi Mai 23, 2013 9:47 am Scris de Elisa si Bianca

» My story-Povestea mea
Mier Apr 10, 2013 6:46 am Scris de Elisa si Bianca

» Crazy Love
Mier Apr 10, 2013 12:47 am Scris de Elisa si Bianca

» My vampire Sezon2
Mier Apr 10, 2013 12:17 am Scris de Elisa si Bianca

» My vampire
Lun Apr 08, 2013 4:10 am Scris de Elisa si Bianca

» Intre Bine si Rau...
Dum Apr 07, 2013 1:19 am Scris de Elisa si Bianca

Decembrie 2018
LunMarMierJoiVinSamDum
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Calendar Calendar

Parteneri
forum gratuit

GDHara

Datinile şi obiceiurile coreenilor etniei coreene

In jos

Datinile şi obiceiurile coreenilor etniei coreene

Mesaj  Elisa si Bianca la data de Vin Mai 11, 2012 6:32 am

Ca şi alte minorităţi naţionale din China, şi coreenii au propriile lor datini şi obiceiuri. Lor le place să se îmbrace în haine de culoare deschisă. Femeile se îmbracă cu o bluză scurtă şi o rochie lungă. Bărbaţii se îmbracă cu haine scurte şi pun pe deasupra o vestă. Pantalonii sunt largi. Acum majoritatea lor se îmbracă şi în costume moderne.
Satele lor sunt construite majoritar pe un teren plan de la poalele munţilor. Casele sunt orientate spre sud-est, sud sau sud-vest, cu ziduri exterioare vopsite în alb. Locuinţele au dormitoare, o sufragerie, o bucătărie şi un depozit. Camerele sunt foarte curate, cu toate lucrurle puse în ordine. Au obiceiul de a se descălţa la intrarea în casă şi se aşează direct pe podea. Se hrănesc în principal cu orez şi mei. Le place să mănânce turte, tâiţei reci, ardei iute şi carne de câine. Acum mulţi au început să înveţe şi bucătăria naţionalităţii han.

Principalale lor sărbători sunt Sărbătoarea Primăverii, Sărbătoarea Qingming (pentru comemorarea morţilor), Sărbătoarea Duanwu şi Sărbătoarea Lunii. Mai sunt trei evenimente importante în familie – împlinirea unui an de la naştere, împlinirea a 60 de ani de la naştere şi împlinirea a 60 de ani de la căsătorie.

Puţini din coreeni au o religie. Între ei sunt budişti şi ortodocşi şi catolici, neavând o singură religie. Însă unele ritualuri ale budismului au pătruns în viaţa lor cotidiană, devenind o parte din datinile şi obiceiurile lor proprii. În ultimii ani însă, sub influenţa Coreei de Sud, tot mai mulţi din ei au început să creadă în creştinism. Smile

Elisa si Bianca
Admin
Admin

Data de înscriere : 29/04/2012

Vezi profilul utilizatorului http://inculoriasiaticee.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum