In culori asiatice


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

In culori asiatice
In culori asiatice
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Cuvinte-cheie

Ultimele subiecte
» Alba/Neagra
Janggu (Tambur sub forma de clepsida) I_icon_minitimeVin Noi 06, 2020 4:39 am Scris de Ella_Roxy

» Ce zi e azi?
Janggu (Tambur sub forma de clepsida) I_icon_minitimeVin Noi 06, 2020 4:38 am Scris de Ella_Roxy

» sa numaram
Janggu (Tambur sub forma de clepsida) I_icon_minitimeVin Noi 06, 2020 4:37 am Scris de Ella_Roxy

» La ce ne gandim cu totii?
Janggu (Tambur sub forma de clepsida) I_icon_minitimeVin Noi 06, 2020 4:37 am Scris de Ella_Roxy

» Am pofta de.....
Janggu (Tambur sub forma de clepsida) I_icon_minitimeVin Noi 06, 2020 4:36 am Scris de Ella_Roxy

» Propuneri / sugestii pentru forum
Janggu (Tambur sub forma de clepsida) I_icon_minitimeVin Noi 06, 2020 4:36 am Scris de Ella_Roxy

» ~>buna fetelor<~
Janggu (Tambur sub forma de clepsida) I_icon_minitimeVin Noi 06, 2020 4:34 am Scris de Ella_Roxy

» BUNA-HELLO-HY
Janggu (Tambur sub forma de clepsida) I_icon_minitimeVin Noi 06, 2020 4:34 am Scris de Ella_Roxy

» Iubire si Razbunare
Janggu (Tambur sub forma de clepsida) I_icon_minitimeJoi Aug 01, 2013 7:55 am Scris de Elisa si Bianca

Martie 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Calendar Calendar

Parteneri
forum gratuit



GDHara


Janggu (Tambur sub forma de clepsida)

In jos

Janggu (Tambur sub forma de clepsida) Empty Janggu (Tambur sub forma de clepsida)

Mesaj  Elisa si Bianca Dum Apr 29, 2012 10:42 am

Janggu (janggo sau changgo) sau uneori numit seyogo (tambur in forma de clepsidra) este cel mai utilizat tambur în muzica tradiţională din Coreea. Acesta este disponibil în multe tipuri şi constă intr-un corp în formă de clepsidră cu două capete realizate din piele de animal. Cele două capete produc sunete diferite ca înălţime şi timbru, care, atunci când se cântă la amândouă capetele simultan, se crede că reprezintă armonia dintre bărbat si femeie.
Janggu (Tambur sub forma de clepsida) 2j7i8l
Cele mai vechi înregistrări din istoria Coreei despre un tambur sub formă de clepsidră pot fi gasite inca din timpul domniei regelui Munjong(1047-1084) din Goryeo. În Goryeo-Sa (1451) sau Istoria Goryeo, în capitolul 70, se menţionează că douăzeci de janggu au fost dăruite Împăratului Huizong, pentru a fi utilizate în muzica banchetului regal al Curţii Goryeo în Kaeseong din din timpul dinastiei Song, în anul 1114.
Janggu poate fi folosit pe podea, aşa cum se procedează în muzica tradiţională Sanjo sau poate fi purtat cu o curea pe umăr. Modalitatea folosirii de către artiştii interpreţi ai Janggu diferă de la persoană la alta, de la o regiune la alta şi variază în funcţie de gustul fiecăruia.
Janggu (Tambur sub forma de clepsida) 9xyc
By Elisa
Elisa si Bianca
Elisa si Bianca
Admin
Admin

Mesaje : 707
Data de înscriere : 29/04/2012

https://inculoriasiaticee.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum