In culori asiatice


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

In culori asiatice
In culori asiatice
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Cuvinte-cheie

Ultimele subiecte
» Alba/Neagra
BULGOGI cea mai populara mancare cu carne de vita   I_icon_minitimeVin Noi 06, 2020 4:39 am Scris de Ella_Roxy

» Ce zi e azi?
BULGOGI cea mai populara mancare cu carne de vita   I_icon_minitimeVin Noi 06, 2020 4:38 am Scris de Ella_Roxy

» sa numaram
BULGOGI cea mai populara mancare cu carne de vita   I_icon_minitimeVin Noi 06, 2020 4:37 am Scris de Ella_Roxy

» La ce ne gandim cu totii?
BULGOGI cea mai populara mancare cu carne de vita   I_icon_minitimeVin Noi 06, 2020 4:37 am Scris de Ella_Roxy

» Am pofta de.....
BULGOGI cea mai populara mancare cu carne de vita   I_icon_minitimeVin Noi 06, 2020 4:36 am Scris de Ella_Roxy

» Propuneri / sugestii pentru forum
BULGOGI cea mai populara mancare cu carne de vita   I_icon_minitimeVin Noi 06, 2020 4:36 am Scris de Ella_Roxy

» ~>buna fetelor<~
BULGOGI cea mai populara mancare cu carne de vita   I_icon_minitimeVin Noi 06, 2020 4:34 am Scris de Ella_Roxy

» BUNA-HELLO-HY
BULGOGI cea mai populara mancare cu carne de vita   I_icon_minitimeVin Noi 06, 2020 4:34 am Scris de Ella_Roxy

» Iubire si Razbunare
BULGOGI cea mai populara mancare cu carne de vita   I_icon_minitimeJoi Aug 01, 2013 7:55 am Scris de Elisa si Bianca

Mai 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Calendar Calendar

Parteneri
forum gratuit



GDHara


BULGOGI cea mai populara mancare cu carne de vita

In jos

BULGOGI cea mai populara mancare cu carne de vita   Empty BULGOGI cea mai populara mancare cu carne de vita

Mesaj  Elisa si Bianca Mier Mai 30, 2012 6:17 am

BULGOGI cea mai populara mancare cu carne de vita   9u413b
-este o specialitate din muschi de vita,taiata felii subtiri,marinata in sos de soia,sos de susan si usturoi,apoi fripta pe gratar si servita alaturi de diferite salate sau cu orez si legume.Se mai gateste si in cratita cu forma de dom,peste un foc de carbuni.Cratita are un canal care prinde sucurile delicioase produse in timpul gatitului.Gatindu-se asa se formeaza o glazura apetisanta deasupra carnii.
„Bul”inseamna foc, iar „gogi”, carne.

Ingrediente:

2 linguri de sos negru de soia
1 lingura de sos de soia light
4 linguri de zahar
8 cepe verzi taiate - doar partea alba
6 catei de usturoi tocati marunt
5 linguri de ulei de susan
1 kg de carne de vita macra, taiata felii cat mai subtiri

* Daca nu gasiti cele doua tipuri de sosuri de soia, puteti folosi unul simplu. Si carnea de vita poate fi inlocuita cu pui, porc sau chiar peste.

Preparare:

Amestecati toate ingredientele, cu exceptia carnii, apoi adaugati-o si pe aceasta si lasati-o la marinat timp de o ora. Incalziti ulei de gatit intr-o tigaie si adaugati bucatile de carne. Nu lasati carnea sa se prajeasca mai mult de un minut pe fiecare parte.

O data ce ati terminat de gatit carnea, trebuie servita destul de repede, pentru ca exista pericolul sa se intareasca, daca o lasati prea mult.

Cei care vor sa evite prajeala, pot prepara carnea si pe gratar. Se serveste cu orez cu bob lung si kimchi.
Elisa si Bianca
Elisa si Bianca
Admin
Admin

Mesaje : 707
Data de înscriere : 29/04/2012

https://inculoriasiaticee.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum