In culori asiatice


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

In culori asiatice
In culori asiatice
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Cuvinte-cheie

Ultimele subiecte
» Alba/Neagra
Orezul,o reteta foarte simpla I_icon_minitimeVin Noi 06, 2020 4:39 am Scris de Ella_Roxy

» Ce zi e azi?
Orezul,o reteta foarte simpla I_icon_minitimeVin Noi 06, 2020 4:38 am Scris de Ella_Roxy

» sa numaram
Orezul,o reteta foarte simpla I_icon_minitimeVin Noi 06, 2020 4:37 am Scris de Ella_Roxy

» La ce ne gandim cu totii?
Orezul,o reteta foarte simpla I_icon_minitimeVin Noi 06, 2020 4:37 am Scris de Ella_Roxy

» Am pofta de.....
Orezul,o reteta foarte simpla I_icon_minitimeVin Noi 06, 2020 4:36 am Scris de Ella_Roxy

» Propuneri / sugestii pentru forum
Orezul,o reteta foarte simpla I_icon_minitimeVin Noi 06, 2020 4:36 am Scris de Ella_Roxy

» ~>buna fetelor<~
Orezul,o reteta foarte simpla I_icon_minitimeVin Noi 06, 2020 4:34 am Scris de Ella_Roxy

» BUNA-HELLO-HY
Orezul,o reteta foarte simpla I_icon_minitimeVin Noi 06, 2020 4:34 am Scris de Ella_Roxy

» Iubire si Razbunare
Orezul,o reteta foarte simpla I_icon_minitimeJoi Aug 01, 2013 7:55 am Scris de Elisa si Bianca

Mai 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Calendar Calendar

Parteneri
forum gratuit



GDHara


Orezul,o reteta foarte simpla

In jos

Orezul,o reteta foarte simpla Empty Orezul,o reteta foarte simpla

Mesaj  Elisa si Bianca Mier Mai 30, 2012 6:41 am

Gustos, simplu, versatil, orezul este un ingredient important al bucătăriei înternaţionale şi indispensabil în bucătăria asiatică. Dacă de fiecare dată, prin fierbere, orezul se transformă în cel mai bun caz într-un pilaf şi, în cel mai rău caz, într-un terci, probabil vă întrebaţi cum se fierbe corect orezul atunci când nu aveţi la îndemâna o maşină specială. Puteţi fierbe orezul simplu, bob cu bob, în doar câteva minute, în bucătăria dumneavoastră.
Timp de preparare: 20-30 de minute
Ingredinte:
orez
apă
sare (opţional)
Pentru a fierbe corect orezul, trebuie să respectaţi cu sfinţenie atât cantităţile (proporţiile) cât şi temperaturile şi timpul de fierbere.

Orezul,o reteta foarte simpla 1skqci

1.Măsuraţi orezul necesar cu atenţie folosind o cană. E foarte important deoarece cu aceeaşi cană veţi măsura apa.
2.Clătiţi orezul în câteva ape reci. Amestecaţi cu mâna astfel încât impurităţile să se ridice la suprafaţă.
3.Lăsaţi orezul zece minute în apă rece. Scurgeţi în mare orezul şi aruncaţi apa.
4.Puneţi orezul înt-un vas şi adăugaţi pentru fiecare cană de orez 2 căni de apă.
5.Puneţi vasul la fiert descoperit.
6.Când apa începe să fiarbă, acoperiţi vasul şi reduceţi focul la minim.
Orezul va face spumă în timpul fierberii şi va avea tendinţa de a da în foc. Pentru a evita suprizele,vasul de fierbere trebuie să fie suficient de adânc sau să nu-l umpleţi cu mai mult de 50% din capacite.
7.Fierbeţi exact zece minute, fără să ridicaţi capacul.
8.Luaţi vasul de pe foc şi lăsaţi-l cu capacul acoperit timp de 20 de minute.
9.Descoperiţi orezul şi afânaţi-l uşor folosind o furculiţă.








Elisa si Bianca
Elisa si Bianca
Admin
Admin

Mesaje : 707
Data de înscriere : 29/04/2012

https://inculoriasiaticee.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum