In culori asiatice


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

In culori asiatice
In culori asiatice
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Cuvinte-cheie

Ultimele subiecte
» Alba/Neagra
Datinile şi obiceiurile coreenilor etniei coreene I_icon_minitimeVin Noi 06, 2020 4:39 am Scris de Ella_Roxy

» Ce zi e azi?
Datinile şi obiceiurile coreenilor etniei coreene I_icon_minitimeVin Noi 06, 2020 4:38 am Scris de Ella_Roxy

» sa numaram
Datinile şi obiceiurile coreenilor etniei coreene I_icon_minitimeVin Noi 06, 2020 4:37 am Scris de Ella_Roxy

» La ce ne gandim cu totii?
Datinile şi obiceiurile coreenilor etniei coreene I_icon_minitimeVin Noi 06, 2020 4:37 am Scris de Ella_Roxy

» Am pofta de.....
Datinile şi obiceiurile coreenilor etniei coreene I_icon_minitimeVin Noi 06, 2020 4:36 am Scris de Ella_Roxy

» Propuneri / sugestii pentru forum
Datinile şi obiceiurile coreenilor etniei coreene I_icon_minitimeVin Noi 06, 2020 4:36 am Scris de Ella_Roxy

» ~>buna fetelor<~
Datinile şi obiceiurile coreenilor etniei coreene I_icon_minitimeVin Noi 06, 2020 4:34 am Scris de Ella_Roxy

» BUNA-HELLO-HY
Datinile şi obiceiurile coreenilor etniei coreene I_icon_minitimeVin Noi 06, 2020 4:34 am Scris de Ella_Roxy

» Iubire si Razbunare
Datinile şi obiceiurile coreenilor etniei coreene I_icon_minitimeJoi Aug 01, 2013 7:55 am Scris de Elisa si Bianca

Mai 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Calendar Calendar

Parteneri
forum gratuit



GDHara


Datinile şi obiceiurile coreenilor etniei coreene

In jos

Datinile şi obiceiurile coreenilor etniei coreene Empty Datinile şi obiceiurile coreenilor etniei coreene

Mesaj  Elisa si Bianca Vin Mai 11, 2012 6:32 am

Ca şi alte minorităţi naţionale din China, şi coreenii au propriile lor datini şi obiceiuri. Lor le place să se îmbrace în haine de culoare deschisă. Femeile se îmbracă cu o bluză scurtă şi o rochie lungă. Bărbaţii se îmbracă cu haine scurte şi pun pe deasupra o vestă. Pantalonii sunt largi. Acum majoritatea lor se îmbracă şi în costume moderne.
Satele lor sunt construite majoritar pe un teren plan de la poalele munţilor. Casele sunt orientate spre sud-est, sud sau sud-vest, cu ziduri exterioare vopsite în alb. Locuinţele au dormitoare, o sufragerie, o bucătărie şi un depozit. Camerele sunt foarte curate, cu toate lucrurle puse în ordine. Au obiceiul de a se descălţa la intrarea în casă şi se aşează direct pe podea. Se hrănesc în principal cu orez şi mei. Le place să mănânce turte, tâiţei reci, ardei iute şi carne de câine. Acum mulţi au început să înveţe şi bucătăria naţionalităţii han.

Principalale lor sărbători sunt Sărbătoarea Primăverii, Sărbătoarea Qingming (pentru comemorarea morţilor), Sărbătoarea Duanwu şi Sărbătoarea Lunii. Mai sunt trei evenimente importante în familie – împlinirea unui an de la naştere, împlinirea a 60 de ani de la naştere şi împlinirea a 60 de ani de la căsătorie.

Puţini din coreeni au o religie. Între ei sunt budişti şi ortodocşi şi catolici, neavând o singură religie. Însă unele ritualuri ale budismului au pătruns în viaţa lor cotidiană, devenind o parte din datinile şi obiceiurile lor proprii. În ultimii ani însă, sub influenţa Coreei de Sud, tot mai mulţi din ei au început să creadă în creştinism. Smile

Elisa si Bianca
Elisa si Bianca
Admin
Admin

Mesaje : 707
Data de înscriere : 29/04/2012

https://inculoriasiaticee.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum